توضیحات پیشنهادی نظرات اشتراک
تبلیغات

کاربرد RSS در برنامه نویسی اپلیکیشن موبایل

کاربرد RSS در برنامه نویسی اپلیکیشن موبایل

خلاصه ای از RSS یا فید یا خوراک:

آر اس اس در واقع فرمت ساده و بی آلایشی از مطالب یک سایته در قالب xml. برای درک بیشتر این موضوع کافیه به ظاهر یک وبسایت توجه کنید، در خوشبینانه ترین حالت برای مرور و مطالعه مطلب در یک سایت، بجز متن، عکس و یا سایر رسانه های ضمیمه شده به اون مطلب، با بخش هایی نظیر سرآیند (Header)، منو و همچنین پاصفحه (Footer) در صفحه مواجه خواهید شد که ممکنه به دلیل به کار رفتن عکس های با کیفیت بالا و یا اسکریپت های جانبی باعث تحمیل سربار زیادی بشه و زمان و ترافیک بیشتری رو از بسته اینترنتتون مصرف کنه. اینجاست که میشه به راه های میان بر برای همراهی و بروز موندن با دسترسی ساده تر به محتوای سایت ها فکر کرد.

درسته! آر اس اس اینجا به کمکتون میاد. میتونیم با قرار دادن آدرس خوراک یا فید یک وبسایت در خوراک خوان ها (RSS aggregator) بدون هرگونه زایداتی به محتوای خالص وبسایت ها دسترسی پیدا کنیم و از تبلیغات و قالب سنگین وبسایت ها در امان بمونیم.

فید فول کده رو مشاه کنید


درصد زیادی از اپلیکیشن های موبایل به دلیل در بر داشتن محتوای ثابت (Static)، بعد از حداکثر چند بار استفاده، از جانب صاحب گوشی هوشمند ترک شده و یا حتی حذف میشن! اگه دنبال دلیل باشیم قطعاً میشه به تکراری شدن محتوا و یا نداشتن ویژگی هایی اشاره کرد که بتونن کاربر رو مجاب به باز کردن مجدد اپلیکیشن بکنن. چیزی مثل یک بخش خبری یا گالری با قابلیت بروز شدن از طریق وب!

راهکار های زیادی برای ایجاد چنین امکانی یعنی نمایش محتوای پویا (Dynamic) در یک اپلیکیشن وجود داره اما هر کدوم محدودیت یا ویژگی خودش رو داره. مثلاً میشه اپلیکیشن رو به سرویس دهنده وب متصل کرد که در اینصورت میشه از طریق برنامه نویسی سمت سرور قدرت زیادی به اپلیکیشن داد تا حدی که کاربر بتونه تمام امکانات یک سایت رو از درگاه اپلیکیشن پیش روی خودش ببینه.

اما آیا تمام افرادی که امروزه راغب به تولید یا سفارش یک اپلیکیشن موبایل هستن توان راه اندازی سرور اختصاصی و یا پرداخت هزینه جداگانه برای راه اندازی پنل مدیریت و برنامه نویسی سمت سرور برای تولید api های مورد نیاز برای اپلیکیشن موبایل رو دارن؟

پاسخ خیر هست. اما آیا این پایان راه هست؟ باز هم باید گفت نه!

اینجاست که قدرت آر اس اس نمایان میشه. بله! تنها کافیه برای وبلاگ و یا وبسایتتون فید خروجی بسازید که معمولاً از پیش توسط توسعه دهنده وبسایت تعبیه شده و آدرس اون رو برای استفاده در اپلیکیشن استفاده کنید. حالا شما به سادگی میتونید یک بخش قابل مدیریت در اپلیکیشن تون داشته باشید و با قرار دادن محتوای مناسب در پنل وبلاگتون، خطر ریزش کاربران اپلیکیشن رو تا حدود زیادی دفع کنید. همچنین میتونید از همین روش برای داشتن یک گالری شامل تصاویر یا سایر رسانه ها در اپلیکیشن استفاده کنید.

در انتها باید بگم، مزیت استفاده از RSS در اپلیکیشن موبایل، کاهش هزینه های مالی و زمانی نسبت به استفاده از وب سرور و همچنین توزیع بهتر و جذب بیشتر مخاطبین نسبت به اپلیکیشن های با محتوای ثابت هست و من این ویژگی (feature) یعنی RSS رو به افرادی که به دنبال ساخت یا سفارش اپلیکیشن های خلاقانه و کاربردی هستن توصیه می کنم.

منبع: همسانه

درباره نویسنده

هادی اکبرزاده

[ مدیر فول کده ]

علاقه‌مند به اشتراک‌گذاری اطلاعات در هر زمینه‌ای که توان و وقتش باشه.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات ثبت شده بدون دیدگاه