تبلیغات

مقایسه SketchUp با 3dsMax

مقایسه SketchUp با 3dsMax

SketchUp با 3dsMax | خوب به طور معمول هدف همه مهندسان از یاد گرفتن نرم افزار های معماری آماده شدن جهت بازار کار است پس اولین جمله را با چند سوال آغاز می کنم که سوال همه عزیزانی است که می خواهند تری دی یاد بگیرند.

برای یاد گیری تری دی بازار کار کدام نرم افزار را انتخاب کنم Sketchup یا ۳D Max

1) دام نرم افزار را می توان در زمان اندکی فرا گرفت و به آن مسلط شد؟

نرم افزار Sketchup  تنها نرم افزاریست که می توان در مدت ۲ هفته به آن مسلط شد و در انتهای ماه اول به صورت حرفه ای از آن بهره جست اما بر خلاف آن، نرم افزار ۳Ds Max  نرم افزاریست که دوره یاد گیری آن بدلیل داشتن ابزارهای زیاد بسیار طولانی است و کاربر بعد از یکسال اگر به صورت حرفه ای آموزش دیده باشد و هزینه های سنگینی را پرداخت کرده باشد و تمرین فراوان کرده باشد می تواند به صورت کامل به نرم افزار مسلط شود.

zaman

2) کدام نرم افزار سرعت عمل بالایی در مدل سازی نقشه ها دارد؟

نرم افزار  Sketchup به دلیل سبک بودن و مختصر بودن ابزارهای آن سرعت عمل بسیار بالایی نسبت به  ۳Ds Max جهت مدل سازیه نقشه ها دارد.برای شما مثال جالبی میزنم تا صحت گفتارم مشخص گردد.
شما وقتی می خواهید در محیط اسکچاپ بر روی دیواری در و پنجره ایجاد کنید دیگر نیاز نیست مثل تری دی مکس دستور های دردسردار Boolean را اجرا کنید شما می توانید خیلی راحت با کشیدن چند Arc  و Rectangle  ساده بر روی دیوار و پر و خالی کردن آنها توسط ابزار push  ، براحتی در و پنجره خود را بر روی دیوار ایجاد کنید.این تنها یک مثال از چندین مثالی است که می توان به وضوح به برتری اسکچاپ پی برد.

speed

3) کدام نرم افزار (آبجکت ها و مبلمان های ) بیشتری دارد و می توان به راحتی دانلود نمود؟

در جواب این سوال می توان گفت بزرگترین و رایگان ترین بانک آبجکت های معماری همان سایت ۳D ware house  می باشد که توسط نرم افزار Sketchup پشتیبانی می شود و اینطور بگویم اگر در حین مدل سازی شما نیاز به آبجکتی داشتید خیلی سریع از دو طریق می توانید اقدام به دانلود رایگان آبجت نمایید اولین راه از داخل برنامه اسکچاپ از منوی فایل گزینه ی ۳d warehouse  سپس گزینه Get Model  را کلیک کرده و هر ابجکتی که نیاز دارید سرچ می کنید و به صورت رایگان دانلود می کنید، دومین راه این است که مستقیم وارد سایت ۳d warehouse  شده و آبکت را سرج کرده و پس از دانلود در محیط اسکچاپ ایمپورت نموده.حال آیا تری دی مکس نیز این قابلیت را دارد؟ جواب خیر است چون یا باید پکیج های   Archmodel را خریداری نمایید یا به سختی بتوانید در سرچ های گوگل آبجکت مورد نظر را بدست بیاورید و به صورت رایگان دانلود نمایید.

objects

4) کدام نرم افزار رابط کاربری بهتری با مخاطب دارد؟

پاسخ این سوال بسیار راحت است با توجه به اینکه اسکتچاب ابزارهای کمتری نسبت به مکس دارد پس صفحه ای که کاربر با آن کار می کند خلوت تر است و گیج کنندگی کمتری نسبت به مکس دارد و کاربر راحت می تواند در مدت بسیار اندکی رابط کاربری خوبی با نرم افزار پیدا کند.در صورتی که وقتی یک شخص برای اولین بار نرم افزار مکس را باز می کند گستردگی منوهای مکس کاربر را وحشت زده می کند که آیا می تواند به آن مسلط شود آیا؟

skp3ds-max

5) کیفیت رندر Vray کدام نرم افزار در نورپردازی (شب و روز) بهتر می باشد؟

این سوال بسیار مهم و دغدغه خیلی عزیزان است که بدانند آیا موتور رندر Vray  در کدام نرم افزار بهتر جوابگو است؟
اگر به صورت تخصصی بخواهیم در زمینه بازار کار به دو نرم افزار مراجعه کنیم اینگونه می توان بیان کرد که هر دو نرم افزار هم مکس هم اسکچاپ رندر های روز یکسانی دارند و کیفیت رندرهای روز هر دو برنامه به واقعیت نزدیک است اما در نورپردازی شب به خاطر گسترده بودن منوهای مکس دست کاربر کمی برای تنظیمات نور بازتر است ولی کیفیت رندر هر دو را می توان یکی دانست و شخصا زمانی که توسط اسکچاپ رندر شب می گیرم همه تصور می کنند که با مکس رندر گرفتم پس زمانی که می شود در کمترین زمان با چند کلیک ساده در محیط اسکچاپ نورپردازی و رندر گرفت آیا مقرون به صرفه است که دو برابر آنرا زمان گذاشت تا در تری دی مکس این کارها را انجام داد؟ پاسخ خیر است.
به این نکته توجه بفرمایید پروژه هایی که در ایران تری دی می شود باید بر اساس بودجه ای که کارفرما می خواهد بپردازد انجام شود یعنی نیاز نیست ۱۰۰ % رندرهای گرفته شده طبیعی باشد در حد متوسط نیز کافی است پس نرم افزار اسکچاپ به نظرم مناسبترین و سریع ترین برنامه جهت پاسخگویی با نیازهای مشتریان است یعنی دست تری دی کار باز است که با توجه به محدوده زمانی که در آن است مشخص کند با چه کیفیتی رندر را به مشتری تحویل دهد.
3dsskp

نتیجه گیری

با توجه به اینکه در بازار کار معماری، طراحی داخلی و دکوراسیون افراد زیادی در حال فعالیت هستند مهمترین عامل در پیشرفت این است که در کمترین زمان بتوانیم بیشترین بازدهی را داشته باشیم پس در رابطه با این حرف می توان بیشترین بازدهی نرم افزار سه بعدی سازی برای بازار کار را در Sketchup  دید .چون با اسکچ آپ می توان در کمترین زمان ممکن یک پروژه تری دی را انجام داد.وقتی که همزمان بخواهید چند پروژه را با هم مدل سازی کنید آن زمان به سرعت بالای مدل سازی در اسکچاپ پی خواهید برد و چنان به این نرم افزار اعتیاد پیدا می کنید که دیگر سراغ نرم افزارهای دیگر نمیروید.
این نکته را عزیزان در نظر داشته باشید که مبحث صحبت من برای بازار کار در ایران بود و با توجه به نیاز کارفرما به این نتیجه رسیدیم که اسکچاپ به صورت کامل جوابگوی ۹۹% پروژه ها در ایران است چون در ایران سازه های خاص به ندرت استفاده می شود .اما اگر به دنبال سازه های خاص اجرایی هستید برای مدل سازی حتما از برنامه های رویت و راینو استفاده نمایید.چون این دو نرم افزار قابلیت و انعطاف بیشتری در زمینه سازه های خاص  و مدل سازی های خاص دارد.

نظرات ثبت شده بدون دیدگاه

    دیدگاه های این پست بسته شده است.

توضیحات پیشنهادی نظرات اشتراک