تبلیغات
تبلیغات

آموزش دستور شرطی ( if , elseif , else ) در php

دستور شرطی در php

دستورات شرطی و حلقه ها جزو عناصر اصلی و جدایی ناپذیر هر زبان برنامه نویسی ساختار یافته هستند و تقریبا در تمامی برنامه ها کاربرد دارند. دستورات شرطی با برقراری شرط خاصی، مجموعه ای از دستورالعمل ها را اجرا میکنند. در php دو نوع دستور شرطی داریم که عبارتند از if و switch. در این درس به بررسی دستور if میپردازیم و در جلسه بعد نحوه ی کار با دستور switch را یاد میگیرید.

به طور کلی دستورات مربوط به if به سه شکل قابل اجرا هستند. این سه شکل عبارتند از :
1 – (شرط)if
2 –   else (شرط اول)if
3 –   else (شرط دوم) elseif (شرط اول) if


دستور شرطی if :

اگر بخواهیم تنها یک دستور را به صورت شرطی اجرا کنیم باید از دستور if استفاده کنیم. هنگامی که از این دستور استفاده کنیم، php شرط را ارزیابی میکند و یک مقدار بولی (Boolean) را باز میگرداند. داده های بولی تنها دو مقدار True و False را برمیگردانند. پس اگر دستور شرط صحیح باشد، نتیجه true ارزیابی شده و دستورالعمل اجرا میشود در غیر اینصورت مقدار false ارزیابی میشود و از اجرا شدن دستورالعمل چشم پوشی میشود.

دستور شرطی در phpنحوه ی استفاده از دستور if به این شکل است که ابتدا شرط را بیان میکنیم و سپس با استفاده از آکولاد باز ” { ” و آکولاد بسته ” } ” دستورالعمل را بیان میکنیم. به ساختار زیر توجه کنید :

مثال: فرض کنید که قصد داریم اگر سن کاربر ۲۰ سال باشد پیامی را به وی نمایش دهیم، یعنی شرط ما ۲۰ ساله بودن کاربر است و دستورالعمل نیز پیامی که نمایش داده میشود :

با توجه به اینکه متغیر age مقداری برابر ۲۰ دارد، پس شرط مقدار true را باز میگرداند و دستور اجرا شده و پیام مورد نظر نمایش داده میشود. اگر مقدار ۲۰ را تغییر دهیم دیگر پیامی نمایش داده نمیشود.


دستور if…else :

فرق این دستور با دستور if در این است که شما حالت دومی را نیز برای شرط در نظر دارید، یعنی اگر شرط اول برقرار بود، دستورالعمل مناسب اجرا میشود ولی اگر شرط برقرار نبود دستورالعمل جایگزین اجرا میشود (بر خلاف دستور if که اگر شرط اول برقرار نبود هیچ دستورالعملی اجرا نمیشد).

نحوه ی استفاده از این دستور نیز مانند دستور if است با این تفاوت که بعد از بسته شدن آکولاد دستور if، دستور else اجرا میشود :

حال مثال قبلی را کاملتر کنیم، اگر سن کاربر بالای ۲۰ سال بود پیام ” سن شما بیش از ۲۰ سال است ” را به وی نمایش میدهیم در غیر اینصورت پیام ” شما کمتر از ۲۰ سال سن دارید ” را نمایش میدهیم :

در مثال بالا، تنها سنهای زیر ۲۰ سال و بالای ۲۰ سال پوشش داده شده اند و در صورتی که سن برابر ۲۰ باشد دستورالعملی برای اجرا شدن وجود ندارد، هرچند میتوانید با عملگرهایی که در درس قبل گفتیم شرط دستور if را از بزرگتر از ۲۰ به بزرگتر مساوی با ۲۰ تغییر دهیم تا سن ۲۰ سال را نیز پوشش دهد ولی در اینجا چون هدف آموزشی داریم از اینکار صرف نظر میکنیم.


دستور if…elseif…else :

این دستور این امکان را فراهم میکند تا در صورت عدم برقراری شرط دستور if، شرطهای دیگری را نیز بررسی کنیم. ساختار کلی استفاده از این دستور به شرح زیر است :

اجازه دهید مثال قبلی را که سن ۲۰ سال را پوشش نمیداد با استفاده از این دستور تکمیل کنیم، برای اینکار باید ابتدا سن کمتر از ۲۰ سال را بررسی کنیم، سپس سن بالای ۲۰ سال را بررسی کنیم، اگر سن کاربر جزو هیچکدام از این دو گروه نبود، پس مسلما سن وی برابر ۲۰ سال است :


اجرای شرطی دستورات HTML :

علاوه بر اجرای دستورالعملها در صورت برقرار بودن یک شرط، میتوانیم کدهای html را نیز اجرا کنیم. یعنی در صورتی که یک شرط برقرار بود قطعه کد html نمایش داده شود، در غیر اینصورت از نمایش داده شدن آن صرف نظر شود. در این موارد، بجای اینکه از آکولاد بازشونده ” { ” استفاده کنیم، باید از دونقطه ” : ” استفاده کنیم و بجای اینکه دستور را با آکولاد ببندیم ” } ” از دستور endif; استفاده میکنیم.

به ساختار زیر توجه نمایید :

به مثال زیر توجه کنید :

در مثال بالا اگر مقدار متغیر a با مقدار متغیر b برابر باشد، جدولی که با استفاده از html ایجاد شده نمایش داده میشود، در غیر اینصورت از نمایش داده شدن این جدول چشم پوشی میشود.
یادگیری دستورات شرطی یکی از مهمترین موارد در زبانهای برنامه نویسی است.

کانال تلگرام فول کده

تبلیغات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات ثبت شده بدون دیدگاه