jQuery (جی کوئری) چیست و چه کاربردی دارد؟!

jQuery (جی کوئری) چیست و چه کاربردی دارد؟!
جی کوئری
جی کوئری (jQuery)، کتابخانه‌ایست که به زبان جاوا اسکریپت و برای استفاده در سمت وب کلاینت (مروگرها) طراحی شده است. هدف آن، سهولت در استفاده از جاوا اسکریپت است و در واقع کدی که با جی کوئری نوشته می‌شود، با جاوا اسکریپت خالص نیز قابل نوشتن است؛ اما با جی کوئری ساده‌تر و سریع‌تر می‌توان نوشت.

اگر به شعار جی کوئری، یعنی “Write less, Do more” ، “کم بنویس، بیشتر کار کنه ” که البته معنی بهتر آن “نوشته‌ی کمتر، کارایی بیشتر” است،  دقت کنید، کاملا متوجه می‌شوید که برای سهولت در کدنویسی و بهینه سازی کدها، این فریمورک یا کتابخانه، به عرصه‌ی کدنویسی وارد شده و شهرت بسیار چشمگیری بدست آورده است.

jQuery یک کتابخانه از جاوا اسکریپت است که پیمایش اسناد HTML، رسیدگی به رویدادها، متحرک‌سازی و تعاملات ای‌جکس (AJAX) و … را به منظور توسعه‌ی سریع وب تسهیل می‌کند. jQuery به گونه‌ای طراحی شده است تا روشی را که با آن جاوا اسکریپت بصورت خالص نوشته می‌شود را تغییر دهد.

همچنین با استفاده از این کتابخانه، می‌توان برای زیباسازی سایت خود، افکت‌های بسیار زیبایی در وب اعمال کرد. امروزه افکت‌های جی کوئری جایگزین مناسبی برای فلش در دنیای وب شده است؛ به گونه‌ای که اندک اندک فلش در وب سایت‌ها حذف گردید.

بنابراین جی کوئری یک کتابخانه‌ی نوشته شده به زبان جاوا اسکریپ و برای خود جاوا اسکریپت است. کتابخانه‌ای که در وب استفاده می‌شود؛ زیرا جاوا اسکریپت در محیط های دیگری نظیر فتوشاپ و … هم کاربرد دارد و این موارد ربطی به جاوا اسکریپت سمت کلاینت در مرورگرها ندارد!

نکته
جی کوئری جایگزینی برای جاوا اسکریپت نیست و با این که برخی میانبرهای نحوی نوشتاری را در اختیارتان می‌گذارد، اما کدی که هنگام استفاده از جی کوئری خواهید نوشت هنوز هم جاوا اسکریپت است.

جی کوئری، تلاش می‌کند تا بسیاری از دستورات پیچیده‌ی جاوا اسکریپت، نظیر فراخوانی‌های AJAX و عملیات‌های DOM را ساده‌تر کند؛ تا بتوان این کارها و اعمال را بدون این که دانش زیادی درباره‌ی جاوا اسکریپت داشت، به اجرا درآورد.

و جالب است که بدانید، شما می‌توانید تقریباً برای انجام هر کاری، یک پلاگین جی کوئری را پیدا کنید.

کاربردها و ویژگی‌های جی کوئری

یکی از کاربردهای مهم jQuery، داشتن دستورات بسیار ساده و قابل درک در زمینه‌ی به‌کارگیری تکنولوژی AJAX است. بطوری که می‌توان یک طراحی سایت را با کمک جی کوئری، بصورت کاملا AJAX طراحی کرد.

 • ایجاد امکان دسترسی به بخش‌هایی از یک صفحه بدون نیاز به ابزارهای جاوا اسکریپت و عدم نیاز به کد نویسی‌‌های زیاد.
 • جی کوئری، مکانیسم سریع و موثری برای جستجو، یافتن و انتخاب بخش‌های مورد نظر از یک صفحه را بدون نیاز به ابزار جاوا اسکریپت، در اختیار ما قرار می‌دهد.
 • امکان تغییر ظاهر یا استایل یک صفحه
 • جی کوئری نه تنها تغییرات ظاهری و ناچیز را، بلکه صرفا با چند کلیک ساده، می‌تواند محتوای صفحات مورد نظر کاربر را هم تغییر کلی بدهد و مثلا متن یا عکسی را تغییر داده و یا تصویر یا لیستی را درون متنهای آن صفحه اضافه و یا از آن حذف کند. حتی می‌تواند تمام ساختار HTML صفحات را کاملا تغییر دهد.
 • یکی از امکانات کتابخانه جی کوئری، کنترل و جلوگیری از اتفاقات غیرمنتظره ایست که بهنگام کلیک کردن یک کاربر بر یک لینک رخ می‌دهند و مثلا باعث کند شدن یا درهم‌ریختگی مرورگرها می‌شوند. ابزار event-handler در جی کوئری، این وظیفه را به‌سادگی و بدون نیاز به استفاده از جاوا اسکریپت انجام می‌دهد.
 • افزودن انیمیشن (Fade) به یک صفحه
  کسب فیدبک از (یا به) کاربران، امری بسیار مهم است و جی‌کوئری این ویژگی را به‌سادگی با استفاده از امکاناتی همچون Fade و غیره به ما می‌دهد.
 • کسب اطلاعات از یک سرور بدون نیاز به Refresh کردن یا بارگزاری مجدد آن صفحه (که اصطلاحا به آن AJAX می‌گویند)
  جی کوئری این کار را بدون نیاز به دانستن مختصات ویژه هر سرور و صرفا با مراجعه مستقیم به نتایج آن صفحه (محتویات سرور) انجام می‌دهد.
 • ساده‌سازی عملگردهای مشترک/تکراری جاوا اسکریپت
  جی کوئری علاوه بر انجام بسیار ساده تغییرات کلی در متن و ظاهر صفحات وب، حتی قادر به ساده‌تر کردن عملیات ساختارسازی، همچون Iteration And Array Manipulation هم هست.

انواع جی کوئری

با توجه به نیاز خود، می‌توان هر کدام از این کتابخانه‌های جی‌کوئری مختلف را از سایت جی‌کوئری دانلود کرده و در سایت خود فراخوانی و استفاده کرد.

 • کتابخانه jQuery عمومی: که عموم کاربران از این کتابخانه استفاده می‌کنند.
 • کتابخانه jQuery UI: که برخی افراد از آن استفاده می‌کنند.
 • کتابخانه jQuery Mobile: که برای موبایل و انواع اسمارت فون‌ها استفاده می‌شود.

کتابخانه jQuery (عمومی)

حتما تا به حال این مورد برای شما پیش آمده است که بخواهید یک پیغام بصورت Alert روی سایتتان نمایش دهید و یا بخواهید از اسلایدرهای تصویری و متنی و یا پلاگین‌های مختلف دیگر استفاده کنید.

برای این موارد می‌توان با استفاده از کتابخانه jQuery عمومی و یک سری توابع جی کوئری که از این کتابخانه فراخوانی می‌شون،د به راحتی پلاگین‌های مختلف جی کوئری را در سایت خود بکار ببرید.
حتی می توانید افکت های مختلفی را در سایت خود لحاظ کنید.

نکته
کتابخانه عمومی جی‌کوئری، نسخه‌های مختلف دارد که هر پلاگین ممکن است تنها با ورژن خاصی از کتابخانه همخوانی داشته باشد . در ورژن‌های جدید کتابخانه، توابع جدید اضافه می‌شود و ممکن است پلاگینی که با ورژن پایین کتابخانه نوشته شده است با ورژن جدید دچار تداخل شود و یا برعکس ممکن است پلاگینی که با توجه به ورژن جدید کتابخانه نوشته شده است با ورژن‌های پایین‌تر هم‌خوانی نداشته باشد و به اصطلاح کار نکند و یا حتی ممکن است یک پلاگین با چندین ورژن هماهنگی داشته باشد و به درستی عمل کند . پس هنگام استفاده از پلاگین‌های مختلف، به ورژن کتابخانه آن نیز دقت کنید.

کتابخانه jQuery UI

این کتابخانه برگرفته از همان کتابخانه جی کوئری عمومی است، با این تفاوت که در این کتابخانه، توابع خاص دیگری نیز تعریف شده است که به کمک آنها، به سادگی و راحتی می‌توان افکت‌هایی مانند  Draggable , Droppable , Resizable , Selectable , Sortable و … را در سایت خود پیاده سازی کرد. فقط کافیست این کتابخانه را فراخوانی کنید.

کتابخانه jQuery Mobile

از این فریمورک برای طراحی سایت و اپلیکیشن‌های مختص موبایل، اسمارت‌فون‌ها و تبلت‌ها استفاده می‌شود. این فریمورک این امکان را برای شما فراهم آورده است که با استفاده از یک‌سری ویجت مختص طراحی رابط کاربری و ایجکس، صفحاتی را ایجاد کنید که انیمیشن‌ها و  transition ها را پشتیبانی می‌کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

cp-codfk

نظرات ثبت شده بدون دیدگاه

توضیحات پیشنهادی نظرات اشتراک