تبلیغات

jQuery (جی کوئری) چیست؟

آیکون جی کوئری | jQuery

jQuery (جی کوئری) چیست؟

تعریف جی کوئری

جی کوئری، کتابخانه ایست که به زبان جاوا اسکریپت و برای استفاده در وب طراحی شده است. هدف آن سهولت در استفاده از جاوا اسکریپت می باشد و هر آنچه که با جی کووئری می‌توانیم بنویسیم را با جاوا اسکریپت نیز می‌توانیم بنویسیم! چراکه گفتیم جی کوئری، کتابخانه ایست که با جاوا اسکریپت نوشته شده است.

اگر به شعار جی کوئری، یعنی “Write less, Do more” ، “کم بنویس، بیشتر کار کنه ” که البته معنی بهتر آن “نوشته‌ی کمتر، کارایی بیشتر” است،  دقت کنید، کاملا متوجه می‌شوید که برای سهولت در کدنویسی و بهینه سازی کدها، این فریم ورک یا کتابخانه، به عرصه‌ی کدنویسی وارد شده است.

jQuery یک کتابخانه از جاوا اسکریپت است که پیمایش اسناد HTML، رسیدگی به رویدادها، متحرک سازی و تعاملات ای جکس (AJAX) و … را به منظور توسعه سریع وب تسهیل می‌کند. jQuery به گونه ای طراحی شده است تا روشی را که با آن جاوا اسکریپت را می‌نویسید، تغییر دهد.

همچنین با استفاده از این کتابخانه می‌توانیم برای زیباسازی سایت خود، افکت های بسیار زیبایی در وب اعمال کنیم. امروزه افکت های جی کوئری جایگزین مناسبی برای فلش در دنیای وب شده است؛ به گونه‌ای که اندک اندک فلش در وب سایت ها حذف گردید.

جی کوئری یک کتابخانه نوشته شده به زبان جاوا اسکریپ و برای خود جاوا اسکریپت می‌باشد. کتابخانه ای که در وب استفاده می‌شود؛ زیرا جاوا اسکریپت در محیط های دیگری نظیر فتوشاپ و … هم کاربرد دارد.

شما می‌توانید جی کوئری را به صورت یک لایه انتزاعی توصیف کنید؛ زیرا قابلیت های بسیاری را که می‌باید در خطوط بیشماری از کد جاوا اسکریپت می‌نوشتید، گرفته و آن‌ها را در توابعی (functions) که می‌توانید تنها در یک خط کد فراخوانی کنید پنهان می‌کنند.

جی کوئری جایگزینی برای جاوا اسکریپت نیست و با این که برخی میانبرهای نحوی نوشتاری را در اختیارتان می گذارد اما کدی که هنگام استفاده از جی کوئری خواهید نوشت هنوز هم جاوا اسکریپت می باشد.

جی کوئری، تلاش می‌کند تا بسیاری از دستورات پیچیده‌ی جاوا اسکریپت، نظیر فراخوانی های  AJAX و عملیات‌های DOM را ساده‌تر کند تا بتوانید این اعمال را بدون این که دانش زیادی درباره جاوا اسکریپت داشته باشید، به اجرا بگذارید.
شما می توانید تقریباً برای انجام هر کاری یک پلاگین جی کوئری را پیدا کنید.

کاربرد ها و ویژگی های جی کوئری

یکی از کاربرد های مهم jquery، داشتن دستورات بسیار ساده و قابل درک در زمینه‌ی به‌کار گیری تکنولوژی AJAX می‌باشد. به طوری که  می‌توانید یک طراحی سایت را با کمک jquery به صورت Full Ajax طراحی کنید.

 • ایجاد امکان دسترسی به بخشهایی از یک صفحه بدون نیاز به ابزارهای جاوا اسکریپت و عدم نیاز به کد نویسی های زیاد.
 • جی کوئری، مکانیسم سریع و موثری برای جستجو ، یافتن و انتخاب بخش‌های مورد نظر از یک صفحه را بدون نیاز به ابزار جاوا اسکریپت، در اختیار ما قرار می‌دهد.
 • امکان تغییر ظاهر یا استایل یک صفحه
  البته CSS ابزار قدرتمندی در تغییر ظاهر صفحات به ما می‌دهد؛ اما قادر به انجام این‌کار در مرورگرهای مختلف که استانداردهای متفاوتی دارند، نیست!
  جی کوئری به‌راحتی می‌تواند هر نوع مرورگری را ساپورت کند و حتی قادر است که مختصات ویژه صفحات وب را، حتی بعد از دستکاری و تغییر ساختاری و ظاهر، دوباره تغییر دهد.
 • جی کوئری نه تنها تغییرات ظاهری و ناچیز را، بلکه صرفا با چند کلیک ساده، می‌تواند محتوای صفحات مورد نظر کاربر را هم تغییر کلی بدهد و مثلا متن یا عکسی را تغییر داده و یا تصویر یا لیستی را درون متنهای آن صفحه اضافه و یا از آن حذف کند.
  حتی می‌تواند تمام ساختار HTML صفحات را کاملا تغییر دهد.
 • یکی از امکانات کتابخانه جی کوئری کنترل و جلوگیری از اتفاقات غیرمنتظره ایست که بهنگام کلیک کردن یک کاربر بر یک لینک رخ میدهند و مثلا باعث کند شدن یا درهمریختگی مرورگرها میشوند. ابزار event-handler در جی کوئری این وظیفه را ب‌ه‌سادگی و بدون نیاز به استفاده از جاوا اسکریپت انجام میدهد.
 • افزودن انیمیشن (Fade) به یک صفحه
  کسب فیدبک از (یا به) کاربران، امری بسیار مهم است و جی کوئری این ویژگی را بسادگی با استفاده از امکاناتی همچون Fade و غیره بما میدهد.
 • کسب اطلاعات از یک سرور بدون نیاز به ریفرش کردن آن صفحه (که اصطلاحا به آن AJAX می‌گویند)
  جی کوئری اینکار را بدون نیاز به دانستن مختصات ویژه هر سرور و صرفا با مراجعه مستقیم به نتایج آن صفحه (محتویات سرور) انجام میدهد.
 • ساده سازی عملکردهای مشترک / تکراری جاوا اسکریپت
  جی کوئری علاوه بر انجام بسیار ساده تغییرات کلی در متن و ظاهر صفحات وب، حتی قادر به ساده تر کردن عملیات ساختار سازی همچون Iteration And Array Manipulation هم هست.

انواع جی کوئری

با توجه به نیاز خود، می‌توان از جی کوئری های مختلف استفاده کرد. در حال حاضر از سه نوع کتابخانه جی کوئری استفاده می‌کنیم:

 • کتابخانه Jquery که عموم کاربران از این کتابخانه استفاده می کنند.
  این کتابخانه را می توانید از سایت jquery.com دانلود کرده و در سایت خود استفاده کنید.
 • کتابخانه Jquery UI که برخی افراد از آن استفاده می کنند.
  این کتابخانه را می توانید از سایت jqueryui.com  دانلود کرده و در سایت خود استفاده کنید.
 • کتابخانه Jquery Mobile که برای موبایل و انواع smartphone استفاده می شود.
  این کتابخانه را می توانید از jquerymobile.com دانلود کرده و در سایت خود استفاده کنید.

کتابخانه Jquery

حتما تا به حال این مورد برای شما پیش آمده است که بخواهید یک پیغام بصورت Alert روی سایتتان نمایش دهید و یا بخواهید از اسلایدر های تصویری و متنی و یا پلاگین های مختلف دیگر استفاده نمایید.

برای این موارد می توانید با استفاده از کتابخانه Jquery و یک سری توابع جی کوئری که از این کتابخانه فراخوانی می شوند به راحتی پلاگین های مختلف جی کوئری را در سایت خود بکار ببرید.
حتی می توانید افکت های مختلفی را در سایت خود لحاظ کنید.

نکته: کتابخانه جی کوئری نسخه های مختلف دارد که هر پلاگین ممکن است تنها با ورژن خاصی از کتابخانه همخوانی داشته باشد . در ورژن های جدید کتابخانه توابع جدید اضافه می شود و ممکن است پلاگینی که با ورژن پایین کتابخانه نوشته شده است با ورژن جدید دچار تداخل شود و یا برعکس ممکن است پلاگینی که با توجه به ورژن جدید کتابخانه نوشته شده است با ورژن های پایین تر هم خوانی نداشته باشد و به اصطلاح کار نکند و یا حتی ممکن است یک پلاگین با چندین ورژن هماهنگی داشته باشد و به درستی عمل کند . پس هنگام استفاده از پلاگین های مختلف به ورژن کتابخانه آن نیز دقت کنید.

 کتابخانه Jquery-ui

این کتابخانه برگرفته از همان کتابخانه Jquery است، با این تفاوت که در این کتابخانه توابع خاص تعریف شده است که به کمک آن شما به راحتی می توانید افکت هایی مانند  Draggable , Droppable , Resizable , Selectable , Sortable و … را در سایت خود پیاده سازی کنید. فقط کافیست این کتابخانه را فراخوانی کنید.

برای آشنایی با Jquery UI و توابع آن می توانید به سایت jqueryui.com رجوع کرده و با استفاده از توابع و پلاگین های موجود بهترین افکت ها را در سایت خود پیاده سازی کنید.

کتابخانه  jquery mobile

از این فریم ورک برای طراحی سایت و application های  موبایل  , smartphone  و Tablet استفاده می شود.

این فریم ورک این امکان را برای شما فراهم آورده است که با استفاده از یک‌سری ویجت طراحی رابط کاربری و ایجکس صفحاتی را ایجاد کنید که animation ها و  transition ها را پشتیبانی می کنند.

آموزش های مهم سایت در مورد جی کوئری

تبلیغات
0
کانال تلگرام فول کده
تبلیغات

درباره نویسنده

هادی اکبرزاده

[ مدیر فول کده ]

علاقه‌مند به اشتراک گذاری اطلاعات در هر زمینه‌ای / برنامه‌نویس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات ثبت شده بدون دیدگاه