تبلیغات

ASP.NET چیست؟!

ASP.NET چیست؟!
ASP.NET
ASP مخفف Active Server Pages به معنی صفحات فعالِ سرور است؛ و برنامه‌ای است که برروی وب سرور IIS مایکروسافت اجرا می‌شود. IIS نیز مخفف  Internet Information Services و به معنی خدمات اطلاعاتی اينترنت است؛ همچنین IIS، بخشی از سیستم‌عامل ویندوز است.

در واقع ASP.NET، یک چارچوب کاربردی Web است که توسط شرکت مایکروسافت عرضه گردیده تا برنامه‌نویسان بتوانند برای ساخت وبسایت‌ها، برنامه‌های تحت وب پویا و وب سرویس‌ها از آن استفاده کنند. این بخشی از زیر ساخت .NET مایکروسافت می‌باشد. ASP.NET، مبتنی بر زبانهای مشترکِ در حال اجرا است که به برنامه‌نویسان اجازه می‌دهد تا کدهای ASP را با استفاده از هر زبان .NET ای بنویسند؛ مثل سی‌شارپ و بیسیک.

به عبارت ساده‌‌تر، ASP.NET چیزی همانند PHP است. (PHP چیست؟! کلیک کنید + مقایسه با ASP)

ASP کلاسیک و ASP.NET

ASP، در سال 1998 به عنوان اولین موتور اسکریپت‌نویسی سمت سرور مایکروسافت معرفی شد. تکنولوژی‌ای که به اسکریپت‌های داخل صفحه وب اجازه میداد تا سمت سرور اجرا شوند. پسوند فایل صفحاتی که با تکنولوژی ASP ساخته می‌شوند، .asp بوده و معمولا در VBScript نوشته می‌شوند.

ASP.NET نسل جدید ASP است. که با ASP کلاسیک سازگاری ندارد؛ اما ASP.NET ممکن است ASP کلاسیک را نیز در بر بگیرد.صفحات ASP.NET کامپایل می شوند؛ که باعث می‌شود آنها از صفحات ASP کلاسیک که تفسیر می‌شوند سریعتر باشند. پشتیبانی ASP.NET از زبان برنامه‌نویسی نسبت به ASP کلاسیک بیشتر است و مجموعه عظیمی از کنترل‌های کاربر، کامپوننت‌های مبتنی بر XML و احراز هویت یکپارچه را نیز دارد. صفحات ASP.NET دارای پسوند .aspx بوده و معمولا با زبان‌های C# یا (VB (Visual Basic نوشته می‌شوند. کنترل‌های کاربر در ASP.NET می‌تواند با زبان‌های برنامه‌نویسی مختلفی مانند ++C و جاوا نیز نوشته شوند. و هنگامی که مرورگر یک فایل ASP.NET را درخواست کرد، موتور ASP شروع به خواندن فایل می‌کند؛ آن را کامپایل و سپس اسکریپت‌های درون فایل را اجرا می‌کند؛ در نهایت نیز نتیجه را بصورت HTML به مرورگر بر می‌گرداند.

ASP.NET Razor

Razor گرامر جدید و ساده‌ای است که برای گنجاندن کدهای سرور در صفحات ASP.NET استفاده می‌شود. Razor قدرت ASP.NET قدیمی را دارد؛ با این تفاوت که استفاده از آن و آموزش آن آسان‌تر است.

زبانهای برنامه‌نویسی ASP.NET

ASP.NET، از چندین زبان پیشتیانی می‌کند که محبوب‌ترین آنها موارد زیر هستند:
● سی‌شارپ (C#)
● ویژوال بیسیک (VB: Visual Basic)


همچنین، با استفاده از تکنولوژیASP.NET، می‌توان وب‌سایت‌ها را با ترکیب HTML، CSS، JavaScript،  توسعه دهید. و بطور کلی، یک فایل ASP می‌تواند شامل متن، برچسب‌های HTML و اسکریپت‌ها باشد. اسکریپت‌های خود ASP نیز بر روی سرور اجرا می‌شوند.

Capture

ابزارهای توسعه ASP.NET

ASP.NET ابزارهای توسعه زیر را پشتیبانی می‌کند:
● Visual Studio (بهترین گزینه)
● Visual Web Developer
● WebMatrix
● Adobe Dreamweaver

 پسوند فایل‌ها در ASP.NET

● asp. پسوند فایل‌های ASP کلاسیک است.
● aspx. پسوند فایل‌های ASP.NET است.
● cshtml. پسوند فایل‌های ASP.NET با گرامر Razor  در #C است.
● vbhtml. پسوند فایل‌های ASP.NET با گرامر Razor  در VB است.

يک فايل ASP با يک فايل HTML چه تفاوتی دارد؟

هرگاه  برنامه مرورگر (مثلا Internet Explorer) يک فايل HTML را تقاضا كند، كامپيوتر SERVER آن فايل را به مرورگر می‌دهد تا به نمايش درآيد. ولی اگر يک فايل ASP را تقاضا كند، آنگاه IIS تقاضا را به موتور ASP می‌دهد. موتور ASP در كامپيوتر SERVER آن را سطر به سطر مي‌خواند و اسکریپت‌های سمت سرور موجود در آن را اجرا می‌كند؛ بدين سان يک صفحه HTML به وجود می‌آورد و آن را به مرورگر مي‌دهد.

از ASP چه استفاده‌هایی ميتوان كرد؟

● مندرجات هر صفحه وب را بطور پويا و دايناميک  بيفزایيم، ويرايش كنيم و تغيير دهيم.
● به پرسشها و درخواستهاي بينندگان صفحه وب  پاسخ دهيم.
● ركوردهائي ازبانك اطلاعات سرور را به بيننده صفحه وب نمايش  دهيم.
● صفحه وب را براي  نيازهاي هر بيننده سفارشي و آرايش كنيم.
● از دشواريهاي CDI و Perl كه همين كارها را مي كند خلاص شويم.
● امنيت كارمان را بالاتر بريم زيرا بينندگان كد ASP را نخواهند ديد.
● با برنامه نويسي مناسب در ASP از ترافيك شبكه اينترنت بكاهيم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات ثبت شده بدون دیدگاه

توضیحات پیشنهادی نظرات اشتراک