CSS سی اس اس چیست؟

CSS سی اس اس چیست؟

CSS از نگاه فول کده ای: CSS زبان آشنابرای مرورگرهای وب می باشد که برای استایل دهی و دادن ویژگی های مختلف به محتوای وب و دیگر هیچ 🙂 می شه گفت که زبان استایل دهی شکل و ظاهر به سایته 🙂 و در واقع به کمک HTML میاد تا بتونیم هم استایلمون رو تعریف کنیم و هم این استایل رو بتونیم راحت عوض کنیم تا روی همه عناصر در آن واحد تغییرات اعمال شه.

مخفف: Cascading Style Sheets
اولين ورژن (CSS1) استايل ها: سال ۱۹۹۶
دومین ورژن (CSS2) : سال ۱۹۹۸ که بیش تر براي ويرايش صفحات، نحوه نمايشها تگها و …
فرمت فایل های سی اس اس: فايل استايل ها با فرمت CSS ذخيره مي شوند.

نسخه های CSS
1-css1: اولین نسخه css که توسط کنسرسیوم تعیین استانداردهای وب ( W3C ) منتشر شد ؛ در این نسخه خواصی برای تعیین نوع فونت ، تراز متن ، ایجاد لیست ها و تعیین حاشیه پیش بینی شده بود.
2-css2: این نسخه تعداد زیادی از خواصی را که طراحان صفحات وب به آن ها نیاز داشتند در بر داشت . امکان ایجاد کادرهایی که عناصر دیگر را در بر میگرفتند ، تعیین مکان آنها در جهات مختلف ، selector های بیشتر و تعیین قالب تگ ها با توجه به نوع دستگاه مشاهده کننده ی صفحه وب و بسیاری امکانات دیگر از این جمله بودند.
3-css2.1: پیاده سازی برخی از استانداردهای CSS نسخه 2 بسیار مشکل بود . به همین دلیل ، کنسرسیوم تعیین استانداردهای وب تصمیم به اصلاح آن ها گرفت و نسخه اصلاح شده نسخه CSS 2.1 نام گرفت
4-css3: در این نسخه قابلیتهایی مانند  ایجاد متون چند ستونی ، ایجاد حاشیه های گرد ، تعیین میزان شفافیت عنصر ، استفاده از رنگ هایی که در مدل های RGBA ، HSL و HSLA تعریف شده اند و ایجاد سایه برای متون  تعریف شد.

خو اصلا CSS چیه؟
CSS زبانی می باشد که برای چگونگی نشان دادن (ظاهر و فرمت) اجزای تشکیل دهنده یک متن، صفحه یا سند استفاده می شود.
این زبان، زبانی است که از آن برای آرایش صفحات سایت هایی که بر پایه HTML و XHTML هستند، استفاده می شود و همچنین از آن می توان برای آراستن مستندات دیگری که در قالب XML هستند استفاده کرد نظیر XML، SVG، XUL.
اساسا CSS برای جدا سازی متون از فرمت ظاهری آنها بوجود آمده است. متونی که با زبان نشانه ای نظیر HTML نوشته شده اند. فرمت های ظاهری می توانند شامل رنگ، فونت، موقعیت و ظاهر هر المان و هر شی ای درون صفحه باشند. این جدا سازی کار خوانایی متون را افزایش داده است و نیز کنترل بیشتری را بر روی مشخصه های ظاهری متون و مستندات بوجود آورده است. توسط CSS می توان فرمت و ظاهر چندین صفحه را به یکباره تغییر داد. صفحات با سادگی بیشتری ساخته خواهند شد و از تکرار مکررات در ساختار صفحات جلوگیری خواهد شد.
CSS مشخص می کند که در مواقعی که چندین مشخصه CSS به المانی اعمال می شود، کدامیک مورد استفاده قرار گیرند و کدامیک از الویت بالاتری برخوردار خواند بود.
مشخصه های CSS توسط کنسرسیوم شبکه جهانی وب (W3C) حفاظت و نگهداری می شود.

–>  CSS (سی اس اس) سرنام واژگان Cascading Style Sheets است.
–> در CSS، سبک یا Style نحوه ی نمایش عناصر html را مشخص می کند.
–> Styleها برای حل کردن یک مشکل به HTML 4.0 اضافه شدند.
–> برگه های استایل خارجی (External Style Sheets) می توانند در انجام کارهای زیاد صرفه جویی کنند.
–> برگه های استایل خارجی در فایل های با فرمت css. ذخیره می شوند.
–> استایل ها معمولاً در فایلهای جداگانه با فرمت CSS (سی اس اس) ذخیره می شوند (External style sheets) اینکار شما را قادر می سازد فقط با تغییر یک فایل، ظاهر و یا طرح بندی تمام صفحات یک پروژه را تغییر دهید.

–> HTML هرگز قصد نداشت که توسط تگ ها، صفحات را قالب بندی کند، بلکه قصد داشت محتوای یک سند را فقط نمایش دهد.

زمانی که تگ هایی مانند <font> و مشخصه هایی مانند color به HTML 3.2 اضافه شد، برای طراحان وب یک کابوس بزرگ آغاز شد.
در وب سایت های بزرگ باید اطلاعات fontها و colorها به هر صفحه ای اضافه می شد و این کار بسیار هزینه بری بود.
برای حل این مشکل، CSS (سی اس اس) توسط کنسرسیوم W3C یا (World Wide Web) ایجاد شد.
در HTML 4.0 قالب بندی صفحات می تواند از فایل HTML حذف شده و در یک فایل CSS (سی اس اس) جدا ذخیره شود.
امروزه تمام مرورگرها، CSS (سی اس اس) را پشتیبانی می کنند.

وقتی شما استایلتان را تعریف می کنید می توانید این استایل را به 100 صفحه اختصاص بدهید و هنگام تغییر تیکه کدی در استایلتان، این تغییر در تمام 100 صفحاتی که دارید اعمال خواهد شد، البته بایستی از css خارجی استفاده کنید، یعنی فایل css را در جایی دیگر داشته باشید و در صفحات مورد نیاز آن را فراخوانی کنید که البته به همه این موارد خواهیم پرداخت به طور کامل.

تاریخچه CSS
CSS ها از زمان پیدایش SGML ها در سال 1970 وجود داشته اند. از این تکنولوژی برای فرمت دهی و ظاهر دهی به صفحات وب سایت ها استفاده می شد. با بزرگتر شدن حیطه استفاده از HTML، کمبودهایی در این زبان احساس می شد که ناشی از قدیمی بودن تکنولوژی مورد استفاده در HTML بود. بسیاری از مشکلات در روزهای آغازین ظهور HTML در نظر گرفته نشده بودند و کسی حتی فکر آن را هم نمی کرد که روزی HTML می تواند به این گستردگی مورد استفاده قرار گیرد. پیشرفت مرورگرها و پیدایش نسخه ها و نامهای گوناگونی از آنها نیز به این مشکلات دامن زده بود. بطوریکه گاها صفحاتی از سایت ها در مرورگرهای مختلف، به شیوه های مختلف نشان داده میشد. عملا تا قبل از سال 1994، استاندارد خاص و واحدی برای دنیای اینترنت و صفحات سایت ها در نظر گرفته نشده بود.
عمومی شدن هر چیزی بیشتر از هر چیز دیگری می تواند منجر به فاش شدن نقصها و کاستیهای آن شود. در مورد HTML هم چنین چیزی صدق می کرد و کاستی هایی در آن مشاهده می شد. در سال 1994 کنسرسیوم شبکه جهانی وب، جلسه ای را تشکیل داد که طی آن مقرر شد تا نهادی برای بررسی این کاستیها دست به کار شود و سیستم واحدی را برای رفع کاستی های فعلی و آتی در زبان HTML بوجود آورد. این زبان، همان زبانی است که هم اکنون بعنوان CSS مورد استفاده قرار می گیرد. در سال 1997، این نهاد جلسه دیگری تشکیل می دهد و نسخه دومی از این زبان با عنوان CSS2 به تصویب رسید.

نکته: سی اس اس زبان برنامه نویسی نیست!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

cp-codfk

نظرات ثبت شده بدون دیدگاه

توضیحات پیشنهادی نظرات اشتراک