تبلیغات
تبلیغات

نوستالژیک GTA San Andreas – روزی روزگاری در Los Santos

نوستالژیک GTA San Andreas
روزی روزگاری در Los Santos


به جرات می‌توان گفت، یکی از چند عنوانی که نه تنها در تاریخ سری Grand Theft Auto، بلکه در کل تاریخ بازی‌های سبک Open World از ذهن‌ها پاک نخواهد شد، عنوان Grand Theft Auto San Andreas خواهد بود؛ چرا که این عنوان، یکی از خاطره انگیزترین بازی‌های تاریخ به شمار می‌آید و شما در این بازی، با امکانات و اختیارات بیشتر نسبت به نسخه‌های پیشین به تجربه‌ی یک عنوان جهان باز به تمام معنا خواهید نشست؛ به جرات می توان گفت هنوز خیلی‌ها به انجام این بازی می‌پردازند چرا که از هر نظر، یک بازی متفاوتی را شاهد هستیم.

این عنوان به طور کلی در سطح عالی در زمان خود قرار داشت نه تنها از نظر گرافیکی، بلکه از نظر گیم پلی پیشرفت بسیاری نسبت به نسخه Vice-city داشته است و هنور هم که هنوز هست، عده‌ای این سری را حتی بیشتر از سری‌های جدیدتر دوست دارند 🙂

برخی اطلاعات مهم

  • نام بازی: Grand Theft Auto: San Andreas
  • ناشر بازی: Rockstar
  • استودیوی سازنده بازی: Rockstar North
  • تاریخ انتشار بازی: ۲۶ اکتبر ۲۰۰۴
  • پلتفرم ها: PC , PS2 , XBOX

داستان

داستان بازی، از جایی روایت می شود که Sweet Johnson، برادر شخصیت اصلی بازی یعنی Carl Johnson ملقب به Cj با وی تماس می‌گیرد و به او خبر کشته شدن مادرشان را می‌دهد؛ این امر سبب می شود تا Cj به زادگاهش یعنی Groove Street برگردد؛ اما موقع بازگشت از شانس بدش به دام سه پلیس کثیف می‌افتد که در بازی می‌توان گفت یکی از دشمنان اصلی او به شمار می‌آیند؛ اما چرا؟

آن‌ها به Carl Johnson تهمت کشتن یکی از افسران پلیس را می‌زنند تا بتوانند از Cj نهایت سوء استفاده را ببرند؛ آن‌ها کارل را در منطقه‌ی دشمنان محلی وی یعنی Balasa رها می‌کنند اما کارل متوجه می‌شود که دیگر نه تنها در آن منطقه بلکه همه جا دست Balasa افتاده، به جزء یک جا یعنی Groove Street.

شما طی بازی شاهد این خواهید بود که کم‌کم خواسته یا ناخواسته شخصیت اصلی بازی یعنی Carl Johnson به گروه گانگسترها وارد و خارج خواهد شد که بیشتر از این قادر به توضیح داستان بازی نیستم چرا که ممکن است خیلی‌ها هنوز می‌خواهند این شاهکار نسبتا قدیمی را تجربه کنند.

gta-san-andreas-400x203

وسعت بازی از هرنگاه

یکی از جالبترین نکات بازی وسعت آن است، بله نکته ای که شاید همیشه هنگام تجربه بازی شاهد آن بوده ایم، اما شاید برای شما جالب باشد که وسعت بازی خیلی بیش از آن که فکرش را هم بکنید زیاد می باشد به طوری که به مدت شش سال یعنی تا سال ۲۰۱۰ بازی در سبک جهان باز به این وسعت منتشر نیافت و جالب است بدانید که بازی که وسعت آن پهناورتر از San Andreas بود باز هم ساخته خود Rockstar بود، عنوان Red Dead Redemption.
اما با این وجود که پهناور تر از این عنوان هم منتشر گردیده یعنی بازی GTA V باز هم می توان نقشه و وسعت بازی GTA San Andreas را یکی از پهناور ترین نقشه های تاریخ بازی های جهان باز نامید.

sa_map-350x350

Los Santos ، شهری از آدم ها با خصوصیت های مختلف

خوب شاید از جالبترین نکات بازی این باشد که شما در شهر با انواع و اقسام آدم ها با شخصیت های مختلف روبرو خواهید شد و این از نکات مثبت بازی به شمار می رود ، اما من قصد دارم بیشتر شما را با شخصیت های اصلی بازی آشنا کنم.

NXnHirE-212x350
این کارکتر شخصیت اصلی و قابل بازی می باشد . وی Carl Johnson نام دارد که در محله Groove Street متولد شده و به ساحل شرقی مهاجرت می کند اما به دلایل ذکر شده در بخش اول مقاله ( داستان ) دوباره به زادگاه خود باز می گردد و داستان اصلی بازی از اینجا آغاز می گردد. از خصوصیات اخلاقی وی می توان به محتاط بودن او اشاره کرد .


324.2

وی که در بازی نقش برادر CJ را بر عهده دارد یکی از شخصیت های کلیدی این عنوان می باشد ، به خصوص در اوائل و اواخر بازی . او سعی دارد تا به کمک برادرش و بچه محل هایش خانواده های محله Groove Street را برگرداند که در این راه مطمئنا برای کمتر صدمه دیدن باید از دیگران کمک بگیرد اما …. ( قادر به ادامه توضیحات به دلیل اسپویل داستان نیستم)


KendlSA-198x350

کندل جانسون خواهر کارل و سوییت می باشد که می توان وی را یکی از شیرزنان در بازی نام برد (مزاح) ، وی در خیلی از امورات به برادرانش و پچه محل هایش کمک کرد تا بتوانند در تمامی اهدافی که در سرشان می گذرد برسند.


BigSmoke-GTASA-235x350


Melvin Harris ملقب به Big Smoke به جرات می توان گفت هیچ کس این شخص را از یاد نبرده به خصوص آن ماموریت که به همراه Cj و Sweet و Ryder برای تهیه غذا به یک رستوران می روند ولی از شانس بدشان بلافاصله بعد از آماده شدن غذا به یک ماشین که قصد کشتن تعدادی از بچه محل هایشان را دارد بر می خورند اما شاید باورنکردنی باشد وی حتی یک گلوله هم هدر نکرد و در ماشین فقط و فقط مشغول خوردن غذا بود که او نه تنها سهم خودش بلکه سهم دوستانش هم خورد ولی با این وجود او را دست کم نگیرد، وی یک دیوانه به تمام معناست. درضمن در آخر هم خیانت کرد 🙂

LanceWilsonSA-216x350


Lance “Ryder” Wilson که او Ryder صدا می زدند می توان به او فقط یک لقب داد، “نابغه دیوانگی” شاید وی با کارهایی که می کرد نه تنها جان خود بلکه جان دوستان و خود را در اکثر مواقع به خطر می انداخت ، وی عادت داشت مرتبا CJ را مورد سرزنش قرار دهد و خیلی ها به خاطر این کارش به او می گفتند که تو به CJ حسادت می کند و این همیشه منجربه عصبانیت وی می گشت. درضمن در آخر هم خیانت کرد 🙂

FrankTenpenny-GTASA-272x350

به جرات می توان گفت وی منفورترین کارکتر بازی می باشد ، فکرش را بکنید ، پلیسی قانون شکن ، باج بگیر ، سوء استفاده گر و خیلی از این موارد را ما در یک جا جمع کنیم به جرات می توان گفت: هیچ آشغالی به این کثیفی پیدا نخواهید کرد . وی Frank Tenpenny نام دارد و او را می توان ازاصلی ترین دشمن Cj و دوستانش نام برد ، در ضمن وی اعتیاد شدیدی به مواد مخدر دارد.


CesarVialpando-GTASA-342x350

وی یکی از دوست داشتنی ترین افراد موجود در بازی است زیرا تا پای جانش به شما در بازی کمک می کند و مطمئن باشید تا حد توانش از هیچ کمکی دریغ نخواهد کرد.
Cesar که نامزد خواهر شخصیت اصلی بازی یعنی Cj می باشد و قصد دارد با خواهرش یعنی Kendel ازدواج کند بچه محل Carl و دوستانش نبوده و او رهبر گروه Varrio – Los – Aztecas است و این جالب ترین نکته درباره رابطه وی با Carl و خانواده و دوستانش است . خو دیگه به خاطر خاهرشه 😀

گیم پلی بازی | پیشرفته تر از همیشه

شاید اگر بخواهیم یک دلیل کلی نام ببریم از اینکه چرا انقدر گیم پلی بازی به چشم می خورد این است که به سازندگان این بار به نکات اصلی بازی توجه کرده اند و این از دلایل اصلی پیشرفت گیم پلی بازی می باشد.

یکی از امکانات جدید بازی که در آن زمان خیلی به چشم خورد قابلیت شنا کردن است که شما در نسخه پیشین یعنی Vice – City حتما برای طی کردن مسافت های کم هم از کشتی استفاده می کردید که این خیلی ناراحت کننده بود اما اینبار کمپانی کارکشته Rockstar تصمیم گرفت علاوه بر راندن کشتی بتوانید در آب شنا نیز بکنید که این یکی از اصلی ترین نکات گیم پلی بازی می باشد . اما از نکات دیگر بازی می توان به بالارفتن مهارت در پریدن اشاره نمود نکته ای که خیلی در نسخه های قبلی خیلی بد روی آن کار شده بود و ما همیشه شاهد پرشی مصنوعی بودیم و محدودیت پرش نیز در San Andreas خیلی کمتر شده و شما به راحتی می توانید از دیوار هایی با ارتفاع متعادل بالا بروید.

مهارت تیراندازی در بازی واقعا بالارفته و شما می توانید با نشانه گرفتن صحیح و با اطمینان شلیک کردن تیر خود را به هدف بزنید ، همچنین مهارت تیر اندازی در حین رانندگی نیز بالا رفته . اضافه شدن دوچرخه تنها وسیله نقلیه ای که تنها در این نسخه و آخرین نسخه منتشر شده از سری سرقت بزرگ شده اتومبیل یعنی V وجود دارد که شما همان دقایق اول بازی می توانید از دوچرخه در بازی استفاده کنید.

این‌ها را می توان نکات اصلی بهبود بخش عنوان San Andreas از سری بازی های Grand Theft Auto دانست.

grand-theft-auto-san-andreas-200506070619149612-400x300

لیست صداگذاران

در اینجا شما را دعوت می کنم تا لیست صداگذاران شخصیت های بازی GTA : San Andreas را مشاهده بفرمایید :
Carl “CJ” Johnson …. Chris Bellard aka Young Maylay
Sean “Sweet” Johnson …. Faizon Love
Kendl Johnson …. Yo Yo
Melvin “Big Smoke” Harris …. Clifton Powell
Lance “Ryder” Wilson …. MC Eiht
OG Loc …. Jas Anderson
Mark “B Dup” Wayne …. The Game
Barry “Big Bear” Thorne …. Big Boy
Emmet …. Eugene Jeter Jr.
Madd Dogg …. Ice-T
Cesar Vialpando …. Clifton Collins Jr.
Officer Tenpenny …. Samuel L. Jackson
Officer Pulaski …. Chris Penn
Catalina …. Cynthia Farrell
The Truth …. Peter Fonda
Jizzy B …. Charlie Murphy
T-Bone …. Kid Frost
Mike Toreno …. James Woods
Woozie …. James Yaegashi
Su Xi Mu (Suzie) …. Richard Chang
Ran Fa Li (Farlie) …. Hunter Platin
Zero …. David Cross
Kent Paul …. Danny Dyer
Maccer …. Shaun Ryder
Ken Rosenberg …. Bill Fitchner
Salvatore Leone …. Frank Vincent
Maria …. Debi Mazar
Johnny Sindacco …. Casey Siemaszko
Jimmy Silverman …. Gary Yudman
Bettina …. Noelle Sadler
Jethro …. John Zurhellen
Dwaine …. Navid Khonsari
Millie Perkins …. Orfeh
Barbara Schternvart …. Danielle Lee Greaves
Denise Robinson …. Heather Alicia Simms
Michelle Cannes …. Vanessa Aspillaga
Helena Wankstein …. Bijou Phillips
Katie Zhan …. China Chow
KDST DJ …. Axl Rose
Modern Hip Hop DJ …. Julio G
· Classic Hip Hop DJ …. Chuck D.

نتیجه گیری

  • نکات مثبت: توانایی شنا ، بالا رفتن مهارت تیراندازی ، بهتر شدن پرش در بازی ، گرافیک خوب در زمان خودش ، محیطی باز ، آزادی عمل بالا
  • نکات منفی: تنها نکته ی منفی در بازی این است که وقتی سرعت ماشین بالا برود افت فریم ایجاد می شود و صفحه تار می شود
  • نمره کلی: ۱۰
کانال تلگرام فول کده

تبلیغات

نظرات ثبت شده بدون دیدگاه