فول کده
ورود عضویت
تبلیغات

ارتباط سلامت روانی در نوجوانی و تاثیر آن در بزرگسالی

هادی اکبرزاده
نوشته شده توسط هادی اکبرزاده

دانشمندان دریافته اند که سلامت روانی فرد در بزرگسالی ارتباط مستقیمی با سلامتی روانی او در سنین نوجوانی دارد.

اثرات رفتار پدر و مادر بر روی سلامت روان فرزندانشان بسیار پیچیده است. اما تحقیقی که به تازگی انجام شده است زاویه متفاوتی از این رابطه را نشان می دهد.

در این تحقیقات به مورد بسیار مهمی پرداخته شده است، این امر که سلامتی روانی فرد در سن ۱۶ سالگی چگونه سلامت روانی او در آینده را تحت تاثیر قرار می دهد.

«سارا کالوزا» و همکارانش از دانشگاه یومیا در سوئد برای انجام این تحقیق، داده های اطلاعاتی یک هزار نفر را مورد مطالعه قرار دادند. آنها به طور دقیق داده های اطلاعات سنین ۱۶، ۱۸، ۲۱، ۳۰ و ۴۳ سالگی این افراد و همچنین جنبه های مختلف زندگی و سلامت روان این افراد را مورد بررسی قرار دادند.

یافته های این تیم تحقیقاتی حاکی از این بود که احتمال پدر شدن مردانی که در سنین ۱۶ سالگی دچار مشکلات سلامتی بودند نسبت به سایرین کمتر است. این نتایج با وارد کردن متغیرهایی نظیر طبقه اجتماعی والدین یا خواهران و برادران شخص نیز ثابت ماند. اما این نتایج برای زنان متفاوت بود به طوری که عدم سلامت روان آنها در سن ۱۶ سالگی بر روی مادر شدنشان تاثیری نداشته است. اما سایر عوامل نظیر داشتن چندین خواهر و برادر احتمال مادر شدن آنها را تحت تاثیر قرار داده است. 

کالوزا و همکارانش در بخشی از این پژوهش به دنبال دانستن این نکته بودند که داشتن فرزند چه تاثیراتی بر روی سلامت روانی والدین داشته است. نتایج به دست آمده حاکی از این بود که این تاثیرات بر روی مردان و زنان یکسان نبوده است. آنها به این نتیجه رسیدند که مردان نسبت به زنان سلامت روانی بیشتری دارند. اما این محققان در زمینه ارتباط بین سلامت روانی و ایفای نقش پدری یا مادری به این نتیجه رسیدند که زنان از مادر شدن سود می برند اما پدر شدن مردان لزوما موجب افزایش سلامت روانی آنها نمی شود.

تبلیغات
0
کانال تلگرام فول کده

درباره نویسنده

هادی اکبرزاده

هادی اکبرزاده

[ مدیر فول کده ]

متولد آبان 74. برنامه نویسی اندروید، ویندوز، وب و …

Instagram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قوانین نظرات

  • تعریف قسمت نظرات: سیستم نظرات، محلی است تا شما بتوانید دیدگاه خودتان را نسبت به پست قرار داده شده بنویسید.
  • نظرات شما دوستان عزیز در صورتی که به بهبود پست کمک کند با ذکر نامتان در پست قرار داده میشود.
  • برای سوال کردن نسبت به موضوع قرار داده شده در پست، نیازی به سلام و احوال پرسی نیست و این به خاطر ساده تر شدن نظرات میباشد.
  • دیدگاه شما باید درباره همین پست باشد، نظرات پست های دیگر فول کده را در قسمت نظرات مربوط به خودش بپرسید. در غیر اینصورت تایید یا پاسخ داده نمیشود.
  • اگر چیزی که گفته باشید در پست توضیح داده شده باشد، نظر شما تایید یا پاسخ داده نمیشود.
  • برای پاسخ دادن به نظرات دیگران از گزینه پاسخ کنار هر نظر استفاده کنید و یک نظر جدید ارسال نفرمایید. همانطور که برای نظر جدید، نباید از پاسخ دادن استفاده کنید.
  • نظرات کوتاهی مانند "مرسی"، "عالی بود" تایید نمیشوند و این به خاطر شلوغ نشدن قسمت نظرات میباشد.
  • این مورد ضروری نیست ولی بهتر است در سایت ثبت نام کرده و سپس با اکانت خود وارد شده و نظر خود را ارسال کنید.
  • قوانین نظرات در طول زمان در این قسمت اضافه و تغییر داده میشوند و میتوانید از این قسمت بررسی کنید.
  • این قوانین شامل پست های قدیمی نمیشود ولی نظرات پست های قدیمی نیز در صورت نیاز اصلاح خواهند شد.

نظرات ثبت شده بدون دیدگاه