فول کده
ورود عضویت
تبلیغات

ارتباط سلامت روانی در نوجوانی و تاثیر آن در بزرگسالی

هادی اکبرزاده
نوشته شده توسط هادی اکبرزاده

دانشمندان دریافته اند که سلامت روانی فرد در بزرگسالی ارتباط مستقیمی با سلامتی روانی او در سنین نوجوانی دارد.

اثرات رفتار پدر و مادر بر روی سلامت روان فرزندانشان بسیار پیچیده است. اما تحقیقی که به تازگی انجام شده است زاویه متفاوتی از این رابطه را نشان می دهد.

در این تحقیقات به مورد بسیار مهمی پرداخته شده است، این امر که سلامتی روانی فرد در سن ۱۶ سالگی چگونه سلامت روانی او در آینده را تحت تاثیر قرار می دهد.

«سارا کالوزا» و همکارانش از دانشگاه یومیا در سوئد برای انجام این تحقیق، داده های اطلاعاتی یک هزار نفر را مورد مطالعه قرار دادند. آنها به طور دقیق داده های اطلاعات سنین ۱۶، ۱۸، ۲۱، ۳۰ و ۴۳ سالگی این افراد و همچنین جنبه های مختلف زندگی و سلامت روان این افراد را مورد بررسی قرار دادند.

یافته های این تیم تحقیقاتی حاکی از این بود که احتمال پدر شدن مردانی که در سنین ۱۶ سالگی دچار مشکلات سلامتی بودند نسبت به سایرین کمتر است. این نتایج با وارد کردن متغیرهایی نظیر طبقه اجتماعی والدین یا خواهران و برادران شخص نیز ثابت ماند. اما این نتایج برای زنان متفاوت بود به طوری که عدم سلامت روان آنها در سن ۱۶ سالگی بر روی مادر شدنشان تاثیری نداشته است. اما سایر عوامل نظیر داشتن چندین خواهر و برادر احتمال مادر شدن آنها را تحت تاثیر قرار داده است. 

کالوزا و همکارانش در بخشی از این پژوهش به دنبال دانستن این نکته بودند که داشتن فرزند چه تاثیراتی بر روی سلامت روانی والدین داشته است. نتایج به دست آمده حاکی از این بود که این تاثیرات بر روی مردان و زنان یکسان نبوده است. آنها به این نتیجه رسیدند که مردان نسبت به زنان سلامت روانی بیشتری دارند. اما این محققان در زمینه ارتباط بین سلامت روانی و ایفای نقش پدری یا مادری به این نتیجه رسیدند که زنان از مادر شدن سود می برند اما پدر شدن مردان لزوما موجب افزایش سلامت روانی آنها نمی شود.

تبلیغات
0
کانال تلگرام فول کده

درباره نویسنده

هادی اکبرزاده

هادی اکبرزاده

[ مدیر فول کده ]

آن‌گاه که هرچیزی را به یک چشم دیدیم، حقیقت برایمان نابود می‌شود! باید توجه کنیم که خدا به ما دو چشم داده است!
Telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قوانین نظرات

  • تعریف سیستم نظرات: سیستم نظرات، محلی است تا شما دوستان عزیز بتوانید دیدگاه خود را نسبت به مطلب قرار گرفته بنویسید، نه چیز دیگری!
  • نظراتی که به بهبود پست کمک کنند، با ذکر نام ارسال کننده به پست اضافه خواهند شد.
  • برای ارسال نظر، نیازی به سلام و احوال‌پرسی نیست و این فقط به خاطر ساده‌تر و سریع تر شدن متن می‌باشد.
  • دیدگاهی که ارسال می‌کنید، حتما باید درباره‌ی پست قرار گرفته باشد؛ نظرات پست‌های دیگر را در جای خود بنویسید در غیر این‌صورت تایید یا پاسخ داده نخواهند شد.
  • سوالی که جواب آن در پست وجود داشته باشد، تایید یا پاسخ داده نخواهد شد.
  • برای پاسخ دادن به نظرات دیگران، از گزینه‌ی پاسخ کنار هر دیدگاه استفاده کرده و یک نظر جدید ارسال نفرمایید. همچنین برای ارسال نظر جدید از گزینه‌های مربوط به پاسخ استفاده نکنید.
  • دوستان عزیز واقعا نظر لطف شماست اما متن‌های کوتاهی مانند "مرسی"، "عالی بود" ممکن است تایید نشوند. این به خاطر شلوغ نشدن قسمت نظرات است.
  • بهتر است برای ارسال نظر در سایت ثبت نام کنید و سپس با اکانت خود وارد شده و نظرتان را ارسال کنید.
  • قوانین نظرات در طول زمان در این قسمت اضافه و تغییر داده می‌شوند و می‌توانید از این قسمت بررسی کنید.
  • این قوانین شامل پست های قدیمی نمی‌شود ولی نظرات پست های قدیمی نیز در صورت نیاز اصلاح خواهند شد.

نظرات ثبت شده بدون دیدگاه